31 Ocak 2012 Salı

endüstriyel futbola karşı tribün kültürü..

        Bence Endüstriyel futbol formaların arkasında yazan reklamlar ile formanın önündeki armanın yer değiştirmesidir.Şimdilerde tribünleri arma için dolduranlar yerine yavaş yavaş benim takımım şu büyük oyuncuyu aldı,gidip bu oyuncuyu  stadyumda izlemeliyim diyen seyircilerle dolmaya başladı ..
       Artık günümüzde futbolcular aldıkları milyonlarca doların yanına birde sponsor gelirlerini ekleyip servetine servet katarken, futbolseverler standart bir maç izlemek şifreli kanallar sayesinde kahvelerin yolunu tutuyor. Belki çok basit bir örnek ama globalleşmenin bir etkisi daha burada ortaya çıkıyor. Yılların kahve kültürü gidiyor, yerine cine5 kahvesi, digiturk kahvesi gibi kavramlar geliyor. İşin kötü yanı futbolcuların aldığı astronomik paralar beklentiyi arttırıyor, çok basit bir paslaşmada spikerlerin ronaldinho show tarzı insanı enayi yerine koyan tepkilerine neden oluyor. Bu da yetmiyormuş gibi cartelin başındaki kurum yani fifa servetine servet katıyor. Endüstriyel futbolun bu kadar yol almasında kestiği cezalarla ve yaptığı 2-3 tane sponsor kaynaklı organizasyonla kasasını dolduran fifanın katkısı çok büyük yer tutuyor. hal böyle olup yeni yetneklerin önü açılmayınca biraz standardın üzerinde olan futbolculara kral gözüyle bakılıyor. ve o gözünüzde büyüttüğünüz futbolcular sponsorlarının direktifinde oynuyor. "acaba topa vursam saçım bozulur mu?", derken olan bize oluyor ve tek tutkumuz futboldan oluyoruz..
        Tribün kültürü Türkiye'de futboldan geriye kalan tek yaşatılması gereken şeydir.Tribün bir hayat biçimidir.kavgalarıyla,olaylarıyla ve en önemlisi olan kardeşlikleriyle...
 Against modern Football !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder